Budowork Dojo
  1. Dojo Aikido jest miejscem, gdzie praktykowane są nauki mistrza Morihei Ueshiba.
  2. W czasie nauki wymagana jest właściwa postawa uczniów do samych siebie oraz nauczyciela –  szacunek, szczerość, życzliwość i skromność.
  3. Sensei decyduje, czy będzie ciebie nauczał, czy też nie.
  4. Przed wejściem na tatami : sprawdź czy masz  poprawnie założone keikogi (ubiór treningowy), odwróć się plecami do maty i wchodząc zsuń zori (klapki). Klapki ustaw porządnie przy brzegu maty lub w miejscu do tego  wyznaczonym. Stojąc lub w pozycji seiza (siad klęczny) wykonaj ukłon w kierunku kamiza (ściana honorowa z japońskim napisem aikido lub portretem O’Sensei).
  5. Przed rozpoczęciem treningu usiądź w seiza w jednym rzędzie z innymi   uczniami i w skupieniu czekaj na nauczyciela.
  6. Najwyżsi stopniem siadają z lewej strony nauczyciela. Na rozpoczęcie treningu wszyscy robią ukłon w kierunku kamiza (ukłon symbolizuje szacunek dla ducha    i  zasad Aikido). Potem uczniowie i nauczyciel pozdrawiają się wzajemnie ukłonem.
  7. Jeśli się spóźniłeś, usiądź macie przy wejściu do dojo w pozycji seiza i poczekaj na znak nauczyciela, że możesz dołączyć do grupy. Ukłoń się i dołącz do ćwiczeń.
  8. Gdy nauczyciel przerywa ćwiczenia aby pokazać technikę, wróć jak najszybciej na swoje miejsce i usiąść w seiza. Po demonstracji ukłoń się nauczycielowi i wróć do ćwiczenia.
  9. Gdy nauczyciel wywoła Cię na środek, ukłoń się ze swojego miejsca i szybko do niego podejdź.  Po zakończonym pokazie cofnij się i ukłoń ponownie w pozycji seiza.
  10. W czasie trwania treningu wymagana jest odpowiednia pozycja siedząca (seiza lub siad skrzyżny). Zabrania się leżenia na macie i przyjmowania lekceważącej pozycji.
  11. Kiedy w czasie treningu otrzymujesz wskazówki skierowane bezpośrednio do siebie, usiądź w seiza i uważnie obserwuj. Po zakończeniu wyjaśnień, ukłoń się nauczycielowi i wróć do ćwiczenia.
  12. Jeśli widzisz, że nauczyciel daje wyjaśnienia innej osobie możesz także przerwać swoje ćwiczenia, usiąść w seiza i obserwować. Po zakończeniu pokazu wszyscy kłaniają się nauczycielowi.
  13. Aby zadać nauczycielowi pytanie podczas treningu, podejdź do niego i ukłoń się   (w pozycji stojącej). Wołanie z daleka jest niedopuszczalne.
  14. Jeżeli musisz koniecznie opuścić dojo, poinformuj  o tym wcześniej nauczyciela.
  15. Ćwiczenia wykonuj się z uwagą i bez dyskusji. Rozmowę ogranicz do minimum.
  16. Twoje keikogi (ubranie treningowe) powinno być zawsze czyste i bez rozdarć. Używaj wyłącznie swojego keikogi oraz dbaj o własne i cudze pomoce treningowe   ( jo, boiken, tanto i inne).
  17. Przed wejściem na matę wyłącz telefon komórkowy, pager i inne urządzenia, które mogłyby zakłócić trening.
  18. Dbaj o czystość swojego dojo i jego otoczenie.
  19. W dojo w czasie treningu zabrania się noszenia biżuterii. Należy także zmyć widoczny makijaż ze względu na poszanowanie czystości kimon współćwiczących.
  20. Niedozwolone jest uczestniczenie w zajęciach pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, jedzenie, picie i żucie gumy.
  21. Bez zgody Sensei’a dojo nie może być użyte do innych celów niż nauka Aikido.

Zasady zachowania dla osób z zewnątrz pragnących obejrzeć trening Aikido

  1. W czasie trwania treningu wymagana jest odpowiednia pozycja siedząca. Zabrania się kłaść się na macie ani przyjmować lekceważącej pozycji.
  2. Na macie zabrania się także pić, jeść, palić papierosów, żuć gumy, rozmawiać, używać telefonu, i innych urządzeń oraz zakłócać trening.
  3. Robienie zdjęć i filmowanie jest możliwe wyłącznie za osobistą zgodą prowadzącego.
  4. W razie wątpliwości lub pytań dotyczących sposobów zachowywania się w dojo należy zapytać starszego ucznia albo nauczyciela.